Цифрова революція в банківському секторі вже була в розпалі. Та все ж пандемія коронавірусу, самоізоляція та перехід на віддалену роботу в усьому світі підштовхнули фінансові установи до ще швидшої трансформації. Цифровий простір став невід’ємною частиною життя сучасної людини. Сьогодні цифрове все: і магазини, і оператори зв’язку, і соціальні мережі, і месенджери. Щоб максимально задовольнити клієнтів фінансовими послугами, банки також повинні бути цифровими. Давайте подивимося, що таке цифровий банкінг.
Що таке цифровий банкінг
Сьогодні цифрові банки набувають особливої популярності. Цифровому банкінгу не потрібен офіс, співробітники, каси, банкомати та термінали. Все це клієнт отримує в зручному додатку або версії онлайн-банку.
Простими словами, цифровий банкінг – це автоматизація традиційних банківських послуг, завдяки якій роздрібні та корпоративні клієнти можуть користуватися банківськими продуктами та послугами через онлайн-канали (Інтернет та мобільні мережі).
Розвитку цифрового банкінгу сприяли насамперед незадовільні оцінки традиційної банківської системи. Розвитком цифрових банків зацікавилися інвестори, цифрові розробники, розробники штучного інтелекту тощо. Цифровий банкінг можна вважати проектом нового покоління.
Для прикладу можна навести такі всесвітньо відомі фінансові корпорації, як Revolut, Nubank, N26. Пізніше керівництво корпорацій вирішило змінити існуючу систему та оцифрувати фінансові продукти: банківські рахунки, кредитування та страхування.
Що повинен мати банк, щоб бути цифровим?
Щоб вважатися постачальником цифрових банківських послуг, ваш банк має пропонувати:
Повний спектр усіх послуг : вам необхідно реалізувати повний спектр послуг, включаючи всі процеси від реєстрації нових роздрібних і корпоративних клієнтів до віддаленого надання всіх ваших фронт-офісних послуг, як фінансових, так і нефінансових, віддалено.
Доступність послуги 24×7 : доступність послуги 24 години на добу, сім днів на тиждень. Клієнти не повинні бути обмежені графіком роботи банку; вони повинні мати можливість отримувати послуги в будь-який час.
Послуги за межами традиційного банківського обслуговування : щоб відповідати новому цифровому стилю життя, ви повинні запровадити нові послуги, такі як геотаргетована реклама, гейміфікація, управління особистими фінансами та прогнозна аналітика на основі поведінки клієнтів.
Уніфіковані шляхи клієнта : цифрові банківські рішення повинні забезпечувати клієнтам узгоджену взаємодію з клієнтами через усі канали обслуговування, незалежно від того, яким із них клієнт користується в різних випадках. Це означає, що ви повинні постійно тримати клієнта в центрі своєї уваги, надаючи йому персоналізовані повідомлення та єдине джерело швидкого доступу до інформації.
Інтуїтивно зрозумілий користувацький досвід (UX) : UX має на меті створити цифрову фінансову послугу, адаптовану до потреб користувачів, яка пропонує прості та легкі у використанні банківські послуги.
Привабливий інтерфейс користувача (UI) : Інноваційний та привабливий дизайн інтерфейсу користувача в цифрових продуктах справді є необхідною, але недостатньою умовою. Інтерфейс користувача повинен бути орієнтованим на користувача. Це означає, що його розробка повинна здійснюватися, щоб зрозуміти, чого хоче клієнт як користувач і чого він очікує від вашого продукту.
Ефективні послуги : час має важливе значення, тому що чим менше часу або дій потрібно користувачеві для виконання будь-якої операції, тим краще. Відповідно, потрібно зменшити кількість дій користувача. У цьому випадку «менше — це краще». Розробляйте максимально зрозумілі рішення, які вимагають від користувача мінімум кроків.
Переваги цифрового банкінгу
Цифровізація в банківській справі передбачає ефективне та якісне управління фінансами та розвиток технологій (наприклад, хмарних обчислень ), обладнання та програмного забезпечення. Цифровий і технологічний прогрес нерозривно пов’язані, і зростаюча популярність можливостей дистанційного обслуговування у фінансовому секторі сприятиме зростанню ІТ-сегменту.
Сьогодні цифрові банківські рішення вже можуть запропонувати такі переваги:
Географічне розширення : з економічної точки зору цифровий банкінг вважається найвигіднішою можливістю для розширення географії діяльності банку: можна збільшити охоплення аудиторії банківськими послугами без необхідності відкривати нові відділення.
Нові джерела доходу : цифрові банківські платформи допомагають банкам створювати нові потоки прибутку, дозволяючи використовувати дані клієнтів для створення значущої взаємодії з клієнтами та розробки нових послуг.
Безпаперові транзакції : одним із найважливіших недоліків традиційного банківського обслуговування є надмірна кількість паперових документів, які стали непотрібними з розвитком цифрового банкінгу.
Зменшення витрат : усунення необхідності обробляти паперові документи та вручну виконувати різноманітні інші процеси, витрачаючи час банківських працівників, призводить до значної економії коштів для банків.
Зручність : надання клієнтам надзвичайно зручного досвіду є пріоритетом для банків, а цифровий банкінг є рішенням, яке дозволяє клієнтам користуватися всіма видами банківських послуг дистанційно та 24 години на добу.
Недоліки цифрового банкінгу
Сьогодні основною проблемою цифровізації в банківській справі є складність запуску обслуговування клієнтів без їх фізичної ідентифікації.
Також актуальною залишається безпека та захист персональних даних при використанні додатків фінансових організацій. Користувачі повинні розуміти, що їх кошти надійно захищені.
Обидві ці проблеми можуть бути вирішені в доступному для огляду майбутньому завдяки розвитку біометричних технологій цифрової ідентифікації. Вже сьогодні банки значно просунулися у верифікації своїх клієнтів, що позитивно вплинуло на процедури надання необхідних фінансових послуг.
Майбутнє цифрового банкінгу
Банки та фінансові організації будуть використовувати кожен крок користувачів, щоб повністю зрозуміти життя та потреби клієнтів і персоналізувати пропоновані послуги за допомогою штучного інтелекту.
- Роль банку полягатиме у тому, щоб визначити та запропонувати найбільш актуальну на даний момент послугу клієнту, замовити та забезпечити її оплату.
- Оплата товарів і послуг стане «невидимою» для клієнтів.
- Взаємодія з клієнтами буде максимально простою та зручною за допомогою голосу, біометрії та носимих пристроїв.
- Кредитні продукти стануть більш гнучкими та персоналізованими, а оцінка ризику позичальника базуватиметься на життєвих звичках та історії покупок.
- Платформізація: банки створять цифрові платформи, на яких клієнти зможуть обирати серед послуг, пропонованих різними постачальниками послуг, ті, які найкраще відповідають їхнім потребам і максимально задовольнять їхні життєві потреби.
- Цифрові валюти підвищать зручність і швидкість платежів і дозволять запустити інноваційні сервіси.
- Контекстно-релевантні фінансові послуги замінять традиційні банківські продукти. Нові продукти об’єднають усі регулярні платежі домогосподарств в один платіж.
- Питання впевненості користувачів у безпеці їхніх даних та їх призначеному використанні відіграватиме значну роль, а кібербезпека використовуватиме ШІ для захисту даних.
Висновок
Бути цифровим банком – це не лише надавати фінансові продукти та послуги через інтернет-банкінг і мобільний банкінг. Впроваджуючи цифровізацію банківської справи , необхідно досягти повної узгодженості каналів обслуговування та об’єднати їх в одну систему (omnichannel). Омніканальність дозволяє клієнту вирішувати проблеми через зручні для нього та банку канали для відстеження всіх транзакцій в одному вікні. Insoftex має значний досвід у розробці цифрових банківських рішень. Зв’яжіться з нами, щоб дізнатися більше.
ПРО КОМПАНІЮ
Insoftex – це компанія з розробки програмного забезпечення, яка знаходиться у Східній Європі (Львів, Україна). Наша команда менеджерів має понад 25 років досвіду в розробці продуктів і реалізації проектів. Ми пропонуємо широкий спектр послуг із розробки програмного забезпечення для малих і середніх підприємств у Європі, Північній Америці та на Близькому Сході.